
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B72530T6500K062
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
VARISTOR 82V 1.2KA 1210
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.931
0.931
10
0.83125
8.3125
25
0.78888
19.722
100
0.648185
64.8185
250
0.605872
151.468
500
0.535439
267.7195
1000
0.422712
422.712
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | EPCOS - TDK Electronics |
| Energy | 3J |
| Series | Surge Protection |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV |
| Package / Case | 1210 (3125 Metric) |
| Product Status | Active |
| Current - Surge | 1.2 kA |
| Maximum AC Volts | 50 V |
| Maximum DC Volts | 65 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Varistor Voltage (Max) | 90.2 V |
| Varistor Voltage (Min) | 73.8 V |
| Varistor Voltage (Typ) | 82 V |
| Capacitance @ Frequency | 1200 pF @ 1 kHz |