
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BAS16WS-E3-18
Manufacturer:
Package:
SOD-323
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 75V 250MA SOD323
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1995
0.1995
10
0.1653
1.653
100
0.087495
8.7495
500
0.05757
28.785
1000
0.03915
39.15
2000
0.035312
70.624
5000
0.030704
153.52
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-76, SOD-323 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | BAS16 |
| Capacitance @ Vr, F | 2pF @ 0V, 1MHz |
| Supplier Device Package | SOD-323 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 6 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 µA @ 75 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 75 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 250mA |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25 V @ 150 mA |