BAT201M3 RRG
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
BAT201M3 RRG
Package:
SOD-323F
Batch:
Datasheet:
Description:
1A, 20V, SCHOTTKY RECTIFIER
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 17748
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Technology Schottky
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-90, SOD-323F
Product Status Active
Base Product Number BAT201
Capacitance @ Vr, F 29pF @ 5V, 1MHz
Supplier Device Package SOD-323F
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 15 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V
Current - Average Rectified (Io) 1A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 290 mV @ 10 mA