
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BAT46-TR
Manufacturer:
Package:
DO-35 (DO-204AH)
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 150MA DO35
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.399
0.399
10
0.29925
2.9925
100
0.16948
16.948
500
0.112252
56.126
1000
0.08607
86.07
2000
0.074841
149.682
5000
0.067355
336.775
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | BAT46 |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 0V, 1MHz |
| Supplier Device Package | DO-35 (DO-204AH) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 75 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 150mA |
| Operating Temperature - Junction | 125°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 450 mV @ 10 mA |