Home / Fixed Inductors / BDCD003225121R0MS1
BDCD003225121R0MS1
Chilisin Electronics
Product No:
BDCD003225121R0MS1
Package:
1210
Description:
FIXED IND 1UH 4.2A 42 MOHM SMD
Payment:
In Stock : 5125
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
DC Resistance (DCR) 42mOhm Max
Current Rating (Amps) 4.2 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 6.3A
Inductance Frequency - Test 2 MHz