Home / Fixed Inductors / BDCL002016101R0MS1
BDCL002016101R0MS1
Chilisin Electronics
Product No:
BDCL002016101R0MS1
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0806
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Molded
Series BDCL
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 96mOhm Max
Current Rating (Amps) 2 A
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0806
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.2A
Inductance Frequency - Test 2 MHz