Home / Fixed Inductors / BDCL002016122R2MS1
BDCL002016122R2MS1
Chilisin Electronics
Product No:
BDCL002016122R2MS1
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 195mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.3 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0806
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2A
Inductance Frequency - Test 2 MHz