Home / Fixed Inductors / BDHE003225121R0MQ1
BDHE003225121R0MQ1
Chilisin Electronics
Product No:
BDHE003225121R0MQ1
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
1210
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Molded
Series BDHE
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
DC Resistance (DCR) 34mOhm Max
Current Rating (Amps) 3.7 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1210
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 5.7A
Inductance Frequency - Test 2 MHz