Home / Fixed Inductors / BDHH00201608R47ME1
BDHH00201608R47ME1
Chilisin Electronics
Product No:
BDHH00201608R47ME1
Package:
0806
Type Molded
Series BDHH
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 470 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 24mOhm Max
Current Rating (Amps) 4 A
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0806
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 4.7A
Inductance Frequency - Test 2 MHz