Home / Fixed Inductors / BDUE002016101R0MQ1
BDUE002016101R0MQ1
Chilisin Electronics
Product No:
BDUE002016101R0MQ1
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0806
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Molded
Series BDUE
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
DC Resistance (DCR) 60mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.7 A
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0806
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3A
Inductance Frequency - Test 2 MHz