
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
BFC236755562
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 5600PF 10% 400VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0735
1.0735
10
0.8493
8.493
50
0.73587
36.7935
100
0.63688
63.688
500
0.481194
240.597
1000
0.424574
424.574
2500
0.396274
990.685
5000
0.382118
1910.59
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | MKT367 |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 5600 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm) |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 220V |
| Voltage Rating - DC | 400V |
| Height - Seated (Max) | 0.374" (9.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |