
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
BFC236845105
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7385
1.7385
10
1.4041
14.041
50
1.22512
61.256
100
1.07198
107.198
500
0.816734
408.367
1000
0.714638
714.638
2500
0.689111
1722.7775
5000
0.663594
3317.97
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | MKT368 |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | Long Life |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 1 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.024" L x 0.315" W (26.00mm x 8.00mm) |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 160V |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |