
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
BFC237012684
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 0.68UF 5% 63VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.28
2.28
10
1.8468
18.468
50
1.61196
80.598
100
1.410465
141.0465
500
1.07464
537.32
1000
0.94031
940.31
2500
0.906728
2266.82
5000
0.873145
4365.725
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | MKT370 |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Long Life |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.68 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | 0.200" (5.08mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm) |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 40V |
| Voltage Rating - DC | 63V |
| Height - Seated (Max) | 0.354" (9.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |