
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
BFC237151103
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.76
0.76
10
0.55765
5.5765
50
0.44593
22.2965
100
0.38228
38.228
500
0.302632
151.316
1000
0.254847
254.847
2500
0.238916
597.29
5000
0.222984
1114.92
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | MKT371 |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | Long Life |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 10000 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.300" (7.62mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm) |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 220V |
| Voltage Rating - DC | 400V |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |