
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
BFC237882103
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 10000PF 5% 1.6KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1185
2.1185
10
1.71
17.1
50
1.49226
74.613
100
1.30568
130.568
500
0.994802
497.401
1000
0.870456
870.456
2500
0.839372
2098.43
5000
0.808279
4041.395
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | MKP/MKP378 |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | Long Life |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 10000 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 500V |
| Voltage Rating - DC | 1600V (1.6kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.610" (15.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |