Home / Fixed Inductors / BFSI000909088R2M05
BFSI000909088R2M05
Chilisin Electronics
Product No:
BFSI000909088R2M05
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Wirewound
Series BFSI
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 8.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.366" L x 0.354" W (9.30mm x 9.00mm)
DC Resistance (DCR) 15mOhm Max
Current Rating (Amps) 11 A
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 12A
Inductance Frequency - Test 100 kHz