Home / Fixed Inductors / BKPA002012101R0M00
BKPA002012101R0M00
Chilisin Electronics
Product No:
BKPA002012101R0M00
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Package:
0805
Batch:
Datasheet:
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Multilayer
Series BKPA
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
DC Resistance (DCR) 180mOhm
Current Rating (Amps) 1.1 A
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0805
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz