Home / Fixed Inductors / BKPB002520102R2TA6
BKPB002520102R2TA6
Chilisin Electronics
Product No:
BKPB002520102R2TA6
Package:
1008
Type Multilayer
Series BKPB
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 80mOhm
Current Rating (Amps) 1.3 A
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 500mA
Inductance Frequency - Test 3 MHz