Home / Fixed Inductors / BKPE001608DZ2R2MA6
BKPE001608DZ2R2MA6
Chilisin Electronics
Product No:
BKPE001608DZ2R2MA6
Package:
0603
Type Multilayer
Series BKPE
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
DC Resistance (DCR) 380mOhm
Current Rating (Amps) 700 mA
Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 300mA
Inductance Frequency - Test 3 MHz