BM10JC-44DS-0.4V(53)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
BM10JC-44DS-0.4V(53)
Description:
CONN RCPT 44POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.016" (0.40mm)
Series BM10
Package Tape & Reel (TR)
Features Solder Retention
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Last Time Buy
Height Above Board 0.031" (0.80mm)
Base Product Number BM10JC
Number of Positions 44
Mated Stacking Heights 0.8mm