BM14JB-10DS-0.4V(55)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
BM14JB-10DS-0.4V(55)
Description:
CONN RCPT 10POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.016" (0.40mm)
Series BM14
Package Tape & Reel (TR)
Features Solder Retention
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Last Time Buy
Height Above Board 0.031" (0.80mm)