BM15FR0.8-24DP-0.35V(53)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
BM15FR0.8-24DP-0.35V(53)
Description:
CONN PLUG 24POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.014" (0.35mm)
Series BM15FR
Package Tape & Reel (TR)
Features Solder Retention
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Plug, Center Strip Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Height Above Board 0.024" (0.61mm)
Base Product Number BM15FR
Number of Positions 24
Mated Stacking Heights 0.8mm