BM24-30DS/2-0.35V(51)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
BM24-30DS/2-0.35V(51)
Description:
CONN SOCKET 30POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.014" (0.35mm)
Series BM24
Package Tape & Reel (TR)
Features Solder Retention
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Socket, Center Strip Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Height Above Board 0.031" (0.80mm)
Base Product Number BM24
Number of Positions 32 (30 + 2 Power)
Mated Stacking Heights 0.8mm