BM24-40DP/2-0.35V(51)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
BM24-40DP/2-0.35V(51)
Description:
CONN HDR 40POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.014" (0.35mm)
Series BM24
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header, Outer Shroud Contacts
Product Status Active
Height Above Board 0.026" (0.65mm)
Base Product Number BM24
Number of Positions 42 (40 + 2 Power)
Mated Stacking Heights 0.8mm