BM24-40DS/2-0.35V(53)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
BM24-40DS/2-0.35V(53)
Description:
CONN SOCKET 40POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 6284
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.014" (0.35mm)
Series BM24
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Socket, Center Strip Contacts
Product Status Active
Height Above Board 0.031" (0.80mm)
Base Product Number BM24
Number of Positions 42 (40 + 2 Power)
Mated Stacking Heights 0.8mm