BM28B0.6-30DS/2-0.35V(53)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
BM28B0.6-30DS/2-0.35V(53)
Description:
CONN RCPT 30POS SMD GOLD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 16960
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.014" (0.35mm)
Series BM28
Package Tape & Reel (TR)
Features Solder Retention
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Height Above Board 0.024" (0.61mm)
Base Product Number BM28B0.6
Number of Positions 30
Mated Stacking Heights 0.6mm