Home / Fixed Inductors / BMCA000606302R2MD1
BMCA000606302R2MD1
Chilisin Electronics
Product No:
BMCA000606302R2MD1
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1980
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Molded
Series BMCx
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm)
DC Resistance (DCR) 20mOhm Max
Current Rating (Amps) 8 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 14A
Inductance Frequency - Test 100 kHz