Home / Fixed Inductors / BMMA000505302R2MV1
BMMA000505302R2MV1
Chilisin Electronics
Product No:
BMMA000505302R2MV1
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
DC Resistance (DCR) 29.2mOhm Max
Current Rating (Amps) 5.8 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 10A
Inductance Frequency - Test 100 kHz