Home / Fixed Inductors / BMMA000505303R3MX2
BMMA000505303R3MX2
Chilisin Electronics
Product No:
BMMA000505303R3MX2
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 3.3 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.209" L x 0.185" W (5.30mm x 4.70mm)
DC Resistance (DCR) 38mOhm Max
Current Rating (Amps) 5 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz