Home / Fixed Inductors / BMMA000606182R0MX2
BMMA000606182R0MX2
Chilisin Electronics
Product No:
BMMA000606182R0MX2
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.291" L x 0.260" W (7.40mm x 6.60mm)
DC Resistance (DCR) 32mOhm Max
Current Rating (Amps) 6 A
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 11A
Inductance Frequency - Test 100 kHz