Home / Fixed Inductors / BMMA000606303R3MX1
BMMA000606303R3MX1
Chilisin Electronics
Product No:
BMMA000606303R3MX1
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 3.3 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm)
DC Resistance (DCR) 30mOhm Max
Current Rating (Amps) 6 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 13.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz