Home / Fixed Inductors / BMMA000606306R8MX1
BMMA000606306R8MX1
Chilisin Electronics
Product No:
BMMA000606306R8MX1
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm)
DC Resistance (DCR) 60mOhm Max
Current Rating (Amps) 4.5 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz