Home / Fixed Inductors / BMMA000606502R2MV1
BMMA000606502R2MV1
Chilisin Electronics
Product No:
BMMA000606502R2MV1
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Molded
Series BMMA
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
DC Resistance (DCR) 13.6mOhm Max
Current Rating (Amps) 10 A
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 10A
Inductance Frequency - Test 100 kHz