Home / Fixed Inductors / BMMA001313508R2MV1
BMMA001313508R2MV1
Chilisin Electronics
Product No:
BMMA001313508R2MV1
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 8.2 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
DC Resistance (DCR) 22.5mOhm Max
Current Rating (Amps) 9.5 A
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 18A
Inductance Frequency - Test 100 kHz