Home / Fixed Inductors / BMMA001313642R2MV1
BMMA001313642R2MV1
Chilisin Electronics
Product No:
BMMA001313642R2MV1
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
DC Resistance (DCR) 4.2mOhm Max
Current Rating (Amps) 22 A
Height - Seated (Max) 0.252" (6.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 40A
Inductance Frequency - Test 100 kHz