Home / Fixed Inductors / BMQA001010406R8MA1
BMQA001010406R8MA1
Chilisin Electronics
Product No:
BMQA001010406R8MA1
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Molded
Series BMQx
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.445" L x 0.402" W (11.30mm x 10.20mm)
DC Resistance (DCR) 16.5mOhm Max
Current Rating (Amps) 8.5 A
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 9A
Inductance Frequency - Test 100 kHz