Home / Fixed Inductors / BMQE000606112R2MAA
BMQE000606112R2MAA
Chilisin Electronics
Product No:
BMQE000606112R2MAA
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 2.2 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm)
DC Resistance (DCR) 57mOhm Max
Current Rating (Amps) 4.2 A
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz