Home / Fixed Inductors / BMRA000404123R3MA1
BMRA000404123R3MA1
Chilisin Electronics
Product No:
BMRA000404123R3MA1
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Molded
Series BMRX
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 3.3 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.181" L x 0.161" W (4.60mm x 4.10mm)
DC Resistance (DCR) 165mOhm Max
Current Rating (Amps) 2 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz