Home / Fixed Inductors / BMRB000404126R8MA1
BMRB000404126R8MA1
Chilisin Electronics
Product No:
BMRB000404126R8MA1
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Molded
Series BMRX
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.181" L x 0.161" W (4.60mm x 4.10mm)
DC Resistance (DCR) 368mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.5 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.9A
Inductance Frequency - Test 100 kHz