Home / Fixed Inductors / BMRB000505154R7MA1
BMRB000505154R7MA1
Chilisin Electronics
Product No:
BMRB000505154R7MA1
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.224" L x 0.213" W (5.70mm x 5.40mm)
DC Resistance (DCR) 106mOhm Max
Current Rating (Amps) 3 A
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 4A
Inductance Frequency - Test 100 kHz