Home / Fixed Inductors / BMRB000606126R8MA1
BMRB000606126R8MA1
Chilisin Electronics
Product No:
BMRB000606126R8MA1
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
DC Resistance (DCR) 210mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.2 A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.8A
Inductance Frequency - Test 100 kHz