Home / Fixed Inductors / BMRF001010404R7MA1
BMRF001010404R7MA1
Chilisin Electronics
Product No:
BMRF001010404R7MA1
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.457" L x 0.398" W (11.60mm x 10.10mm)
DC Resistance (DCR) 16.5mOhm Max
Current Rating (Amps) 9 A
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 12A
Inductance Frequency - Test 100 kHz