Home / Fixed Inductors / BMRF00101040R68MD1
BMRF00101040R68MD1
Chilisin Electronics
Product No:
BMRF00101040R68MD1
Manufacturer:
Chilisin Electronics
Description:
INDUCTOR POWER
User Guide
Mfr Chilisin Electronics
Type Molded
Series BMRX
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 680 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core -
Size / Dimension 0.457" L x 0.398" W (11.60mm x 10.10mm)
DC Resistance (DCR) 1.55mOhm Max
Current Rating (Amps) 27 A
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 30A
Inductance Frequency - Test 100 kHz