Home / Fixed Inductors / BMRF00101040R90MD1
BMRF00101040R90MD1
Chilisin Electronics
Product No:
BMRF00101040R90MD1
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 900 nH
Material - Core -
Size / Dimension 0.457" L x 0.398" W (11.60mm x 10.10mm)
DC Resistance (DCR) 3mOhm Max
Current Rating (Amps) 22 A
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 20A
Inductance Frequency - Test 100 kHz