Home / Fixed Inductors / BMRF00131360680MA1
BMRF00131360680MA1
Chilisin Electronics
Product No:
BMRF00131360680MA1
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 68 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.543" L x 0.496" W (13.80mm x 12.60mm)
DC Resistance (DCR) 140mOhm Max
Current Rating (Amps) 3 A
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 4.7A
Inductance Frequency - Test 100 kHz