Home / Fixed Inductors / BMRF00171770470MB1
BMRF00171770470MB1
Chilisin Electronics
Product No:
BMRF00171770470MB1
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 47 µH
Material - Core -
Size / Dimension 0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
DC Resistance (DCR) 47mOhm Max
Current Rating (Amps) 6 A
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 7.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz