Home / Fixed Inductors / BPAL00060630180T00
BPAL00060630180T00
Chilisin Electronics
Product No:
BPAL00060630180T00
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 18 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.252" L x 0.244" W (6.40mm x 6.20mm)
DC Resistance (DCR) 89mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.86 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 850mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz