Home / Fixed Inductors / BPAL000606302R2TAE
BPAL000606302R2TAE
Chilisin Electronics
Product No:
BPAL000606302R2TAE
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 2.2 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.252" L x 0.244" W (6.40mm x 6.20mm)
DC Resistance (DCR) 20mOhm Max
Current Rating (Amps) 4.13 A
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.42A
Inductance Frequency - Test 100 kHz