Home / Fixed Inductors / BPAL000808451R5T0F
BPAL000808451R5T0F
Chilisin Electronics
Product No:
BPAL000808451R5T0F
Shielding Shielded
Tolerance ±30%
Inductance 1.5 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.374" L x 0.295" W (9.50mm x 7.50mm)
DC Resistance (DCR) 6.5mOhm Max
Current Rating (Amps) 8 A
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 9A
Inductance Frequency - Test 100 kHz