Home / Fixed Inductors / BPAL00080845331M00
BPAL00080845331M00
Chilisin Electronics
Product No:
BPAL00080845331M00
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 330 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.374" L x 0.295" W (9.50mm x 7.50mm)
DC Resistance (DCR) 1.13Ohm Max
Current Rating (Amps) 550 mA
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 700mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz